Elif ÇALIŞIRER GÜNAYDIN
UB Diploma Programı (DP) Koordinatörü
 Fatma KAYA
UB Diploma Programı CAS Koordinatörü
elif.calisirer@bilkent.edu.tr  fkaya@bilkent.edu.tr

 

IB DP Genel Tüzüğü

Özel Bilkent Lisesi, 2008 yılının Kasım ayında Uluslararası Bakalorya (IB) Dünya Okulu olarak yetkilendirilmiştir ve 2009 Eylül ayında IB Diploma Programı (DP) konularını okutmaya başlamıştır. Özellikle 16 ile 19 yaş arasındaki öğrencilere verilen IB DP, iki yıllık zorlayıcı bir öğretim programını kapsar ve programı tamamlayanlara uluslararasında tanınan bir yeterlilik kazandırır. IB Diploması, öğrencileri, öğrenimlerine sorgulamaya dayanan bir yaklaşım geliştirmeye ve yalnızca bir doğrular derlemesini öğrenmek yerine, eleştirel çözümlemeye, düşünme becerilerine ve kişisel ifadeye odaklanmaya özendirir.

Öğrenciler,

 • Zorlayıcı sorular sormaya,
 • Nasıl öğreneceklerini öğrenmeye,
 • Kendi kimlikleri ve kültürleri konusunda güçlü bir anlayış geliştirmeye,
 • Farklı ülkeler ve kültürlerden kişilerle açık ve anlayışa dayanan bir şekilde iletişim kurarak dünya vatandaşları olmaya özendirilirler.

IB Diploma Programının, bir üniversiteye hazırlık programı olduğunu belirtmek gerekir; böylece, iki yıllık çalışmanın yoğunluğuna karşın, program yurtdışında ya da Türkiye’de okumak isteyen öğrenciler için uygundur. Özel Bilkent Lisesinde IB DP programını alan öğrencilerin çoğu, Türkiye’deki üniversiteye giriş sınavına yönelik çalışmalarını da sürdürürler. Bu da iki tür sınava birden girmenin her öğrenci için son derece zor bir yol olduğu, dolayısıyla da herkes için uygun olmayabileceği anlamına gelir.

İki dilli bir diploma almanın öğrencilere Bilkent Üniversitesi’nde sağlayacağı yararın yanı sıra, yurtdışında da daha fazla seçenek sunduğunu anlıyoruz; ne var ki, Diploma Programı her zaman kesinlikle gerekli olmayabilir, çünkü Amerika, Birleşik Krallık ve Avrupa’daki üniversitelerin çoğunun sunduğu uluslararası lisans programları ve/ya mükemmel temel programları için yalnızca lise not dökümü belgesi ve İngilizce yeterliliğini gösteren, uluslararası geçerliliği olan bir sertifika yeterlidir (Kuzey Amerika’daki üniversiteler için ayrıca SAT veya ACT sınavları gereklidir. Öğrencilere bu sınavlar ilgili sınav kurumları tarafından verilir). Öğrenimlerine Türkiye’de devam etmek isteyen öğrencilerin ise IB Diplomaları olsun ya da olmasın üniversiteye giriş sınavına girmeleri gereklidir.

Öte yandan, bütün öğrencilerin Diploma Programına katılma fırsatları olmasını sağlarız; dolayısıyla, Diploma Programına katılma kararının doğru karar olduğundan emin olmak için, DP Koordinatörüyle birlikte okuldaki danışmanlarımız her bir öğrenciyle ve öğrencilerin velileriyle, öğrencinin akademik ve ortak öğretim programındaki ilerlemesi konusunda konuşurlar.

Etkili bir şekilde geliştirilen ve uygulanan programdan mezun olan IB grupları, her zaman 30 ile 42 arasında puan alarak, 29 olan dünya ortalamasının üzerinde bir başarı kazanmışlardır. Lise mezunlarının pek çoğu, öğrenimlerine Bilkent Üniversitesi’nde devam etmeyi seçmiştir ve böylece Türkiye’deki diğer iyi Vakıf Üniversitelerinde olduğu gibi, burada da IB Diploması olanlara tanınan ayrıcalıklardan yararlanmaktadır.

Özel Bilkent Lisesi, öğretmenlerine mesleki gelişim fırsatları sunmaya önem verir ve bu nedenle onlara Türkiye’deki konferanslara ya da IB eğitim kurslarına katılma olanağı sağlar. IB eğitim kursları Avrupa ülkelerinde ya da çevrim içi olarak düzenlenmektedir. Zaman zaman da uzman çalıştay önderleri okula çağrılarak, öğretmenlerin öğretim becerilerini ve iyi uygulamalar konusundaki farkındalıklarını artırmak amacıyla bu kişilerin uzmanlıklarından yararlanmaları sağlanmaktadır.

Bilkent Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü (GSE), dünyada çok az üniversiteye tanınan bir yetkiyle, IB Eğitici Öğretmen Sertifikası vermektedir. Bilkent Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, 2015 yılında IB adına Türk dünya okullarının tamamı için yaptığı ve Türkiye’de bu türden ilk çalışma olma özelliğini taşıyan araştırmada IB’nin lisans düzeyindeki öğrencilerin başarısı üzerine etkisini incelemiş ve öğrencilerin üniversite hayatı ve ötesi için gereken becerilerle donatıldıklarını kanıtlayan bulgular ortaya koymuştur; çalışmaya katılan grubun genel not ortalaması (GPA) 3.5-4 aralığında bulunmuştur ve bu değer, mezuniyet yılında kaydedilen 2.9 düzeyindeki genel ortalamanın çok üzerindedir.

Bilkent Lisesi kadrosunda, IB dış sınav denetçileri yer alır. Lise çalışanları ayrıca Bilkent Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü öğrencilerine uygulamalı stajları sırasında danışmanlık yaparak ya da Eğitim Bilimleri Yüksek Lisans Programındaki kredili dersleri vererek yeni öğretmenlerin mesleki eğitimine yardımcı olurlar.

Bilkent Okulları öğretimde mükemmellik ilkesine bağlıdır ve sınıf içi eğitimde yüksek standartları sürdürerek öğrenci öğrenimini geliştirmek için sürekli çalışmaktadır. Rektör ve Direktörler de dahil olmak üzere bütün akademik personelin derse girmesi, Bilkent Üniversitesi’nde bir politikadır. Sınıf, okul topluluğunun, öğrencilerine ve çalışanlarına nitelikli öğrenim yaşantıları sunmanın zorluklarıyla uğraşan bütün üyelerinin tanıdığı ve bildiği bir yer olmalıdır.

Pek çok velinin IB Diploması hakkında özel soruları ve kaygıları olabilir. Siz de o velilerdenseniz, artık özel olarak sizin için yazılmış bir kaynak var. Aşağıdaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz 30 sayfalık belgede,

 • IB Diploma Programı nedir?
 • IB Diploma Programını diğer eğitim programlarından farklı kılan nedir?
 • Bu, çocuğum için uygun bir program mı?
 • Okulumun bu programı sunması iyi bir fikir mi?
 • Okula hangi soruları sormalıyım?
 • Çocuğuma IB’den en iyi şekilde yararlanması için nasıl yardımcı olabilirim?

gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek ve yukarıdaki soruların yanıtlarını öğrenmek için lütfen “Parents and Students Guide to IB” belgesini indirin. IB Diploma Programını Koordinatöre danışmak isterseniz, liseyi arayarak randevu alınız.

 • Yukarıda Uluslararası Bakalorya konusunda verilen bilgilerin büyük bölümü, www.ibo.org adresinden alınmıştır.