Kurucumuz Profesör İhsan Doğramacı, 1938’de İstanbul’da Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra, önce Ankara Numune Hastanesinde, Harvard Üniversitesinde eğitim hastanesinde Boston Çocuk Hastanesinde ve Washington Üniversitesinin eğitim hastanesinde St. Louis Çocuk Hastanesinde çocuk hastalıkları uzmanı çalıştı. Ankara Üniversitesi’nde 1949 yılında doğan ve 1954 yılında profesör unvanı alan İhsan Doğramacı, Çocuk Sağlığı Enstitüsü, Hacettepe Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesinin kurulmasında önemli rol oynadı. Akademisyenlerin çalışma saatlerinin bütünleştirilmesini sağladı.

Profesör Doğramacı, 1963-1965 yılları arasında Ankara Üniversitesi Rektörü, 1965-1967 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve 1965-1967 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptı. Daha sonra, Paris’in Vörü Üniversitesi’nde bir akademik bir göreve atıldı.

Profesör İhsan Doğramacı, 1964-1973 yılları arasında Avrupa Üniversiteleri Rektörleri ve Yardımcıları Yardımları Daimi Komitesinin idari kurul üyeleri, 1981’den sonra aynı konferans kurulları üyeleri ve Uluslararası Yüksek Öğrenim Konferansının (ICHE) Başkanlığı ve Başkan Yardımcısı. Kamerun Yaounde, Nijerya Ife, Brezilya Brasilia ve Kanada Sherbrooke’da fakültelerinin kurulması ve eğitim programlarının düzenlenmesinde danışman olarak çalıştı. Görüldüğü üzere, Profesör Doğramacı, diğer ülkelerdeki yüksek eğitim sistemlerini de yakından gözlemledi.

Profesör Doğramacı, Yüksek Öğretim Kurumunun ilkesine ve 10 Aralık 1981 ile 10 Temmuz 1992 tarihleri ​​arasında 10 yıl süreyle başkanlık görevini sürdürmüştür. 10 Aralık 1981 ve 10 Temmuz 1992 yılları arasında YÖK Başkanı’na görev yapan İhsan Doğramacı, 2010 Şubat ayında Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini yürüttü.Profesör İhsan Doğramacı, Hindistan’ın Ulusal’daki Akademie der Naturforscher (Doğa Bilimleri Akademisi) Tıp Bilimleri Akademisi Ulusal Tıp Bilimleri Akademisi, Amerika Ulusal Çocuk Akademisi, Amerika Çocuk Akademisi, Azerbaycan’daki Elmler Akademiyası ve İngiltere’deki Royal College Hekimler (Kraliyet Hekimler Koleji) üyesidir.Kendisi’de İngiltere Kraliyet Çocuk Sağlığı ve Çocuk Hastalıkları Kütüphanesi Kraliyet Koleji kurucu üyesidir. Profesör Doğramacı, farklı ülkelere çeşitli meslek örgütlerinin onursal üyeleri olarak çalışmalarda bulunmuştur.

Profesör Doğramacı eğitim camiasına Türkiye’nin ilk özel üniversitesi olan Bilkent Üniversitesi’ni kazandırmanın yanı sıra, 1993 yılının Eylül ayında Özel Bilkent Lisesi’ni, 1994 yılında da Özel Bilkent İlköğretim Okulu’nu, 1994 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Okulu’nu (Şimdiki adıyla İhsan Doğramacı Vakfı Özel Bilkent Ankara Laboratuar İlköğretim Okul ve Lisesi, 2008 İhsan Doğramacı Vakfı Özel Bilkent Erzurum Laboratuarı İhsan Doğramacı Vakfı Özel Bilkent Erbil İlköğretim Okulu’nu açarak eğitim alanında gerçekleştirmiştir.

İhsan Doğramacı anısına